انتقاد تند نماینده مجلس از عدم شفافیت درآمدها در دولت، 440 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت از کجا سردرمی آورد؟

به گزارش وبلاگ دو جعبه، خبرنگاران : رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به عدم شفافیت درآمدها و قراردادها در دولت گفت: حدود 640 هزار میلیارد تومان از محل فروش 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت به پالایشگاه ها عاید دولت می گردد که 440 هزار میلیارد تومان آن معلوم نیست از کجا سردرمی آورد.

انتقاد تند نماینده مجلس از عدم شفافیت درآمدها در دولت، 440 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت از کجا سردرمی آورد؟

به گزارش وبلاگ دو جعبه به نقل از تسنیم، محمد حاجی بابایی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، مهمان برنامه یکشنبه پایش با موضوع طرح مجلس در مورد مقابله با گرانی ها و حمایت از اقشار ضعیف جامعه بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مورد وظیفه نظارتی مجلس با اشاره به در دست داشتن تمامی ابزار نظارتی مطرح کرد: مردم از ما توقع نظارت بر دولت دارند، اما وقتی کشور در یک جنگ مالی قرار گرفته که فرمانده این جنگ رئیس جمهور می باشد، مجلس راهی جز یاری به فرماندهی ندارد. ضمن اینکه اشکالات اساسی و عمده ای در فرمانده می بیند و باید تذکراتی به او بدهد. نمای دولت و مجلس و قوه قضائیه ما در جهان باید بصورت یک نظام منسجم باشد.

در ادامه حاجی بابایی ضمن اظهار تاسف از نحوه تصویب بودجه 99 که ایرادات قانونی دارد، گفت: کل بودجه دولت 570 هزار میلیارد تومان است، که طبق آنالیز های بنده در بحث مالیات، وصولات بیش از مقدار مصوب شده بود که این رقم در برخی شهرها به 120 درصد نیز رسیده که نشان دهنده این است که زیرساخت های مالیاتی در کشور به شرط رعایت عدالت، جوابگوی نیازهای ما در کشور خواهد بود. در بحث مالیات ها به شرط جلوگیری از فرار مالیاتی و اجرای عدالت چیزی حدود 230 همت، و در بحث فروش اوراق و واگذاری صندوق های قابل معامله (etf)، چیزی حدود 250 همت که مجموعا 480 همت می شود، عاید دولت می شود.

ایشان ضمن ابراز خوشحالی و اعلام حمایت از افزایش 60 هزار میلیارد تومانی حقوق بازنشستگان اشاره نمود: کاری که باید در طول 4 سال گذشته صورت می پذیرفت، به یکباره انجام گرفت که باعث افتخار است و نشان از دارا بودن دولت است.

حاجی بابایی در ادامه با اشاره به طرح جدید مجلس برای اصلاح ساختار بودجه گفت: ما در حال حاضر 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت تولیدی را به داخل کشور و 2 میلیون و 500 هزار بشکه را به خارج صادر می کنیم. اکنون توانایی صادر کردن این مقدار تولیدی به خارج کشور را نداریم و با توجه به فرمایشات رهبری مبنی بر عدم فروش نفت خام، چه تحریمی وجود داشته باشد و چه نباشد. حال اگر همان 2.5 میلیون بشکه را با ریل گذاری مناسب برای فرآوری 4 میلیون و 700 هزار بشکه به داخل کشور صادر کنیم، با فراخوان شرکت های خصوصی و متخصصین اعم از مهندسان و دکتر و کارگر برای احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه چند میلیون شغل ایجاد شده و همان نفت خام را با نرخی که به خارج صادر می کنیم به این پالایشگاه ها فروخته و شما نیز با فرآوری، محصول را به 10 برابر قیمت صادر کنید.

وی همچنین ضمن ابراز گلایه از عدم شفافیت در درآمدها و قراردادها در دولت گفت: چیزی حدود 640 هزار میلیارد تومان از محل فروش 2 میلیون و 200 هزار بشکه نفت به پالایشگاه ها عاید دولت می شود که 200 هزار میلیارد تومان آن صرف یارانه انرژی می شود، 440 هزار میلیارد تومان دیگر سر از کجا درمی آورد؟ این ها همه نشان از نبود شفافیت است. این سامانه ای که برای شفافیت حقوق و قراردادها و ترکیب هیات مدیره های شرکت ها و... ایجاد شده باید دسترسی بیشتری به مردم داده تا نیازی به نظارت وزارت خانه ها و مجلس و دیگر دستگاه های نظارتی برای ورود به این مساله نباشد و کار نظارت مردمی به راحتی صورت پذیرد.

منبع: اقتصادنیوز

به "انتقاد تند نماینده مجلس از عدم شفافیت درآمدها در دولت، 440 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت از کجا سردرمی آورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد تند نماینده مجلس از عدم شفافیت درآمدها در دولت، 440 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی دولت از کجا سردرمی آورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید