4 طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد

به گزارش وبلاگ دو جعبه، با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد.

4 طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد

به گزارش گروه فناوری وبلاگ دو جعبه، صبح امروز طی مراسمی با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از چهار طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد.

این 4 طرح شامل تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید، بومی سازی دوربین با طیف های معین تفکیک دمایی در محدوده های 8 هزار تا 14 هزار و 200، تدوین دانش فنی و بومی سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا و تأمین آب شرب مناطق روستایی علی آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR) می گردد که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رقم خورده است.

این طرح ها به این توضیح است:

تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی:

تدوین دانش فنی و بومی سازی غشای سرامیکی سیلیکون کارباید پیروزیتی است که نتیجه اعتماد به یکی از شرکت های دانش بنیان است. در این طرح، از غشا های سرامیکی بر پایه کاربید سیلیسیوم برای به روز رسانی تصفیه خانه شهرک معلم کلایه قزوین با دبی 20 لیتر در ثانیه استفاده شده است.

غشا ها درواقع، لایه های نازک از جنس نیمه تراوا هستند که قادرند تا ذرات معلق را از مایع، زمانی که با فشار از آن عبور می نماید، جدا نمایند.

برای مناطقی که آب آشامیدنی طبیعی مطلوبی ندارند، آب شیرین کن ها از دستگاه های پرمصرف محسوب می شوند. هدف از ساخت غشا های سرامیکی، کاهش و یا حذف بعضی محدودیت های انواع پلیمری نظیر مقاومت کم در دما های بالا، استحکام مکانیکی کم، تجزیه زیستی و طول عمر کم است.

نصب و اجرای آسان، انعطاف پذیر بودن نسبت به میزان دبی و اندازه های مختلف جای تعبیه شده برای فیلتراسیون، قابل ارائه بودن به صورت ماژول و پکیج، مصرف انرژی پایین، کار با فشار های بسیار پایین، طول عمر بالا، نگهداری آسان (هزینه نگهداری پایین)، مقاومت در برابر دما، فشار و مواد شیمیایی متنوع و شستشوی آسان و بهره برداری ساده از مزایای فناوری غشا های سرامیکی است.

بومی سازی دوربین های معین تفکیک دمایی:

بومی سازی دوربین با طیف های معین تفکیک دمایی در محدوده های 8000 تا 14200 نیز دستاوردی فناورانه است که با کوشش یکی از شرکت دانش بنیان به دست آمده است.

در این طرح، فناوری ساخت دوربین های با طیف های معین تفکیک دمایی در محدوده های 8000 تا 14200 برای کاربری های اکتشاف و پایش منابع آب بومی سازی شد. سنجش های گرمایی بر مبنای دوربین های تصویربرداری حرارتی از دور هم برای تصاویر فضایی و هم در تصاویر هوایی اهمیت بسیار دارد.

با روش ها و تکنیک های این نوع تصویربرداری می توان اطلاعات زمین شناختی و تغییرات اراضی کشاورزی، اطلاعات در خصوص میزان محصول، رشد و آماده درو شدن یا سموم به دست آورد.

در روی سطح آب نیز با همین روش می توان اطلاعات زیادی را در خصوص بافت گیاهی و جانوری آب و یا منابع آب شیرین و جریان های طبیعی سطحی به دست آورد.

بومی سازی براکت و قفس پرورش ماهی در دریا: این طرح از دیگر طرح های زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه آب است. این طرح حاصل کوشش و مشارکت کنسرسیومی از شرکت های داخلی به موضوع یکی از شرکت های دانش بنیان حوزه توسعه فناوری های دریایی است که این شرکت ابتدا پیروز به دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت قالب براکت بومی شد و پس از ساخت قالب، تزریق یکپارچه پلاستیک و فراوری براکت انجام شد و در نهایت به همراه سایر قطعات بومی شده قفس و تور در مزرعه پرورش ماهی در دریا واقع در جزیره قشم به آب انداخته شد.

مهم ترین قطعه مورد استفاده در قفس های پرورش ماهی، قطعه ای است که لوله های سازنده قفس را به یکدیگر نگاه داشته و نیروی وارد به تور را به خطوط مهار منتقل می نماید. این قطعه براکت نامیده می گردد. تزریق پلاستیک برای ساخت چنین قطعه ای بهترین روش است؛ چراکه قطعه ای یکپارچه را نتیجه می دهد که در برابر رشد ترک، بسیار مقاوم است. چالش اصلی فراوری براکت های تزریقی علاوه بر مواد، قالب قطعه است.

تأمین آب شرب مناطق روستایی علی آباد، عربی و حاج نوشاد استان بوشهر با استفاده از دستگاه نمک زدایی الکترودیالیز معکوس (EDR): که به شکلی مستقیم به زندگی مردم روستایی رونق داده است و این دستگاه امروز رونمایی شد. این طرح که ماحصل یکی از سفر های استانی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به استان بوشهر است، توسط یکی از شرکت ها به مرحله اجرا رسیده است.

این سامانه از مهمترین، سامانه های مورداستفاده در جهان برای فراوری آب شرب استاندارد از آب های لب شور (سطحی و زیرزمینی) به حساب می آید.

در این روش از جریان الکتریسیته به منظور جهت دادن به یون های موجود در آب و درنتیجه حذف آن ها از جریان آب اصلی استفاده می گردد.

میزان ریکاوری حداقل 90 الی 95 درصدی، عدم استفاده از مواد شیمیایی مکمل در طی فرآیند شیرین سازی و همچنین مصرف انرژی بسیار پایین در مقایسه با سایر روش های شیرین سازی عامل رجحان سامانه های الکترودیالیز معکوس در جهان است.

همه این طرح ها با راهبری، حمایت و مشارکت کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و توسط شرکت های دانش بنیان و خلاق به نتیجه رسیده اند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "4 طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 طرح فناورانه حوزه آب رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید